Windows “Sistem Ayrıldı Bölümünü” Nasıl Silerim ?

Sistem Ayrıldı bölümünü silmeBu makaleyi araştırırken başıma gelen olayı sizlere anlatmak isterim ilk başta. Lenovo marka bilgisayarımda teknik servisin yanlış yönlendirmesi nedeni ile ve garanti süresinin 1 ay önce bitmesinden dolayı iş başa düştü ve hdd format atmak zorunda kaldım.

HDD format atmamın nedeni mavi ekranla birlikte Bilgisayar ilk açıldığın boot device hatasını vermesinden dolayı recovery çalıştırmak yerine gidip Windows 7 OEM cd bulup pc onara basınca bütün hayallerim yaşamım altüst oldu. PC kendinden geçti. Recovery için ayrılan boot kısmı silinmiş oldu. Böyle olunca C klasörünü silip tekrar harflendirmek istedim. Bu harflendirmeyi yaptığım sırada oluşan 100 Mb’lık Sistem ayrıldı bölümü ilk başta pek ilgimi çekmemişti sorunda teşkil etmemişti ancak belli bir süre sonra Bilgisayarım klasöründe 100 mb’lık bölümüde görünce açıkçası sinir oldum. Bunu silmeye çalışırkende Partition Magic dosyasını buldum ve bunu yükledim buda mavi ekran sorunu verdi ve yine tüm düzen bozuldu bununla ilgili de makale oluşturacağım ama konumuza geri dönelim.

Windows Sistem Ayrıldı bölümünü nasıl yok ederim, nasıl silerim ?

Bunun için ilk olarak önereceğim program MiniTool Partition Wizard Home Edition olacaktır. Bu program özellikleri saymakla bitmiyor ama bizim sıkıntımızı tamamen halledebilecek bir program. Bu programı bu adresten indirebilirsiniz. Yanlışlıkla Partition Magic indirmeyin benim verdiğim indirme adresine tıklarsanız programın son sürümünü çekersiniz.

Windows 2000/XP/Vista/Windows 7 (32 bit ve 64 bit) olan tüm sürümleri destekler. Programı açtıktan sonra sistem ayrıldı kısmını göreceksiniz genelde 100 mb olur ama kimilerinde dosya boyutu değişiyormuş bende 100mb. Programı yükledikten sonra gelen ekrandan Sistem Ayrıldı kısmına geliyoruz sağa tıklıyoruz. Modify geliyoruz daha sonra Hide Partition tıklıyoruz. Daha sonra sol üst kısımdan Apply yada kısa yol tuşu olan CTRL + A tuşuna tıklıyoruz. Hepsi bu kadar uygulama biraz uzun sürebilir sabredin. Daha sonra bittiğine dair bir yazı çıkacak karşınıza hepsi bu kadar.

MiniTool Partition Wizard Home Edition nasıl kullanılır ?

Yukarıdaki işlemleri uyguladığınız program hakkında ufaktan da olsa bilgi vermek isterim. Bu programı tecrübeli kişiler tarafından kullanılmasını öneriyorum. Sistem Ayrıldı işlemi basit bir işlem olup diğer işlemlerde HDD bölümlerinizi tamamen silebilirsiniz bu nedenle kullanırken söylenilenler dışında bilginiz yoksa kullanmayın. Ama kısaca ne özellikleri var onu anlatmak isterim. HDD’nizin başka programa gerek kalmadan C , D bölümlerini artık kaç tane sizde bölüm varsa büyütüp küçültebilirsiniz.

 • Destek: Windows 2000/XP/Vista/Windows 7 (32 bit ve 64 bit).
 • RAID desteği.
 • Sistem bölümünü uzatarak bilgisayar performansını en üst düzeye çıkarma.
 • Performansı arttırmak için sabit diski yönetin.
 • Bölümleri oluşturma , silme ve basitçe biçimlendirme.
 • Veri aktarımı esnasında diskin korunması.
 • 2 TB üstü diskler için destek.
 • NTFS bölümü FAT biçimine dönüştürme.
 • Bölüm kopyalama : Bir diski komple başka diske aktarma.
 • Kopya Sihirbazı : Windows yüklü diskleri kopyalama.
 • Birincil bölüm ayarlama.
 • Mantıksal bölüm ayarlama.
 • MBR kaydı oluşturma.
 • Disk Yüzey Testi .
 • Bölüm Yüzey Testi .
 • Partition Seri numarasını değiştirme .

Resmi web sitesi için tıklayınız :

Windows Sistem Ayrıldı bölümünü silme [Video] anlatım

Bir önceki yazımız olan Chatline üyelik iptali nasıl yapılır ? başlıklı makalemizde avea chat line iptal, chatline iptal ve turkcell chat line iptal hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

 1. yanlışlıkla sistem kurulu c yi de sildim şimdi notebook açılmıyor biosta hdd görüyor ama hiç bir kurulumu kabul etmiyor ne yapabilirim

  Reply
 2. biosdan sildiysen düzeltmen zor windows cdsi bulmanız gerekiyor. Bios’dan default ayarlarına döndere tıklayın sonra temiz kurulum yapın.

  Reply
 3. Merhabalar ;

  Sistem ayrıldı kısmı benim bilgisayar bölümünde gözükmüyor sistem ayrıldının aldığı bölüm ise benden 260 GB bunu yerel disk c ile birleştirmek istiyorum ve sistem ayrıldıyı tamamen silmek stiyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz ?

  Reply

Yorumunu Sorunu Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.