İnternetten emlak vergisi ödeme nasıl yapılır ?

İnternetten emlak vergisi ödeme nasıl yapılır ?Her yıl ev sahibi olan kişilerin belediyelere ödenmesi gereken emlak vergisi ödeme işleminin nasıl yapılacağını sizlere anlatmaya çalışacağız.

Her yıl Mayıs ayının başlayıp 2 Haziran’da son bulan emlak vergisi ödemelerini bir çok belediye internet üzerinden ödeme imkanı sağlıyor.

Emlak vergisi ödeme işlemleri için bir evinizin bulunduğu belediyeye gitmeniz gerekmektedir. Belediyelerde emlak bürosundan vergi ödemenizi yapabilirsiniz. Ya da evinizden bu işlemleri internet üzerinden kredi kartınızla gerçekleştirebilirsiniz. 
İnternetten emlak vergisi ödeme nasıl yapılır ?

Emlak vergisi nedir ?

  • 1319 sayılı kanuna göre Emlak vergisi arazi, arsa veya binası olanlar için ödenmesi gereken vergi türüdür.

Emlak vergisi bildirimi nasıl yapılır ?

  • Emlak istimlakı yaptığınız belediyeye giderek Gayrumenkul Bildirim birimine her mükellef ayrı ayrı emlaklarını dilekçe ile bildirmesi gerekmektedir. Emlak bildirim formlarını internet üzerinden de belediyelerin sitelerinden temin edebilirsiniz.

Emlak vergisi ödeme gecikme cezası ne kadardır ?

  • Emlak vergisini ödemeyen kişiler 1319 nolu yasaya göre aylık gecikme bedellerini ödemek zorundadır. Her ay bu gecikme zamları eklenmektedir. Yıllık gecikme zammı %2.5’dir.

Emlak vergisinde indirim nasıl yapılır ?

  • Hiçbir kazancı olmayan yanlızca oturduğu konutu bulunan mükellefler bu durumunu belediyeye bildirdiği taktirde emlak vergisi ödemelerini indirimli şekilde yapabilmektedirler.

Emlak vergisi ödemesi internetten nasıl yapılır ?

  • Emlak vergisi ödeme gerçekleştirecek mükellefler belediyelere gitmeden internet üzerinden borçlarını sorgulayabilir ve ödeme yapabilirler.
  • Her belediye için emlak vergisi ödeme işlemleri farklılık göstermektedir bunun için ilk olarak bu adresten evinizin bulunduğu ili ve ilçeyi seçerek belediyenin web site adresini öğrenmeleri gerekir.
  • Daha sonra belediyenin sitesine girerek e-ödeme , e-belediye, e-tahsilat veya vergiler seçeneklerini sitede bulduktan sonra sayfaya bağlanmaları gerekiyor.
  • Bağlantı gerçekleştirdikten sonra e-tahsilata girip SİCİL Numaranızı veya TC Numaranızı yazarak ödeme sayfasına bağlanabilirsiniz.
  • Ödemelerinizi kartınızın ön yüzünde bulunan 16 haneli numarayı yazdıktan sonra ön yüzünde bulunan son kullanma tarihini siteden işaretlemeniz gerekmektedir. Daha sonra kartın arka yüzünü çevirip arkada yazan 7 haneli kodun son üç hanesini şifre kısmına girip ödemeyi gerçekleştiriyorsunuz.
  • Ödemelerde taksitlendirme var yazıyorsa ancak paneliniz de kaç taksit olacağı yazmıyorsa endişelenmeyin bankalar otomatik taksitlendirme yapıyorlar.

Yorumunu Sorunu Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.