Tentür nedir ? – Tentür Nasıl Hazırlanır

Tentür nedir ? ilk olarak bunu sizlerle paylaşmak istiyoruz daha sonra makalemizde tentür yapımı ve nerelerde kullanılacağı hakkında sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz. Tentürler hakkında sizlerle paylaşacağımız bilgiler ile kendinize uysun evde sarımsaklı tentür, diken tentürü hazırlayabilirsiniz. Sağlıklı yaşam için bir çok kişinin bu konuda az bilgisi olsa da oldukça işe yarayan bitkisel tedavilerde kullanılan bir ilaç olduğunu belirtebiliriz.

Tentür nedir ?

Tentür bitkisel malzemelerle hazırlanan etil alkol gibi içilebilir alkole batırılmasıdır. Tentür yaparken alkol kullanılır bunun için ucuz bir votka tercih edebilirsiniz. Hazırlanışta maliyetleri düşürmek amacı ile ucuz votkalar işinizi kolaylıkla görecektir. Alkol bitkiler ile karışması sonucu bitkilerin özlerindeki şifalı kimyasalların ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca raf ömrü uzun olduğu içinde uzun süre kullanılabilir. Bitkisel kapsül ilaçlardan daha faydalı olduğunu söylemek doğrudur. Tantür satan yerlerden kolaylıkla alacağınız gibi Tentür’ü evinide de hazırlayabilirsiniz. Tentür nasıl hazırlanır şimdi gelin bu konuyu incelemeye başlayalım.

Tentür Nasıl Hazırlanır ?

Tentür nasıl hazırlanır şimdi bu konuya değinelim. Tentür hazırlanışında alkol kullanabilirsiniz. 40 derecelik bir alkolden 200 derecelik oranlardaki alkolleri kullanabilirsiniz. 50 cl alkole 50 gram kurutulmuş ( kısaca anlatmak gerekirse taze bir avuç bitki ) koyarak 1 hafta kapalı bir kavanozda bekletebilirsiniz. Tentür hazırlarken 1 hafta boyunca arada karışımı çalkalayınız. Daha sonra hazır hale gelecek tentür’ün içerisindeki bitkileri süzgeç vaıstası ile süzmeniz gerekmektedir. Daha sonra tentürü kapağı damlalıklı olan kaba koyabilirsiniz.

Tentür nasıl kullanılmalı ?

Tentür kullanımı kişiden kişiye değişir. 5 ile 50 damla arasında kullanabilirsiniz. Ancak bizim önerimiz çok fazla damlatmayın az başlayıp daha sonra arttırabilirsiniz. Tentürleri kullanırken çayınıza veya meyve suyunuza karıştırabilirsiniz. Tentürü evinizde üretmeyip hazır almanızın avantajı kullanacağınız miktarı belirtmeleridir. Tentür alkol dışında gliserin ile de hazırlanabilir. Özellikle çocuklarınız için kullanacaksanız alkol ile hazırlanmış tentürleri tercih etmeyiniz. Gliserin ile hazırlanmış tentürleri rahatlıkla çocuklarınıza içirebilirsiniz. Bitkisel olarak kullanmak isterseniz alkol yerine aynı oranlarda sirke karıştırarakta hazırlayabilirsiniz. Alkoller ile hazırlanan 50cl alkole, 50 gram bitki kullanma ölçütü sirkeler içinde geçerlidir. Sirkeler ile hazırlanmış tentülerinizi salatalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Pişmiş sebze ve çorbalarınızda kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.