Bedelli Askerlik 2018

Bedelli Askerlik 2018 başlıklı bir konu açmamızın sebebi son zamanlarda gündeme oldukça sık düşen ve seçimlerden önce açıklanması beklenilen bu karar ile 88 doğumlu ve üzeri herkese ücret karşılığı bedelli askerlik planlaması yapmalarından dolayı olduğunu söyleyebiliriz. Kimileri bedelli askerlik yapmak isterken, kimi kesim tarafından da bu durum hoş karışlanmamaktadır. Bakalım 2018 yılında bedelli askerlik çıkacak mı ?

Bedelli Askerlik 2018

Bedelli Askerlik 2018 yılında çıkacak mı yada 2019 yılında çıkacak mı ? soruları oldukça sık sorulmaya başlandı. Genellikle 4 yılda bir bedelli askerlik çalışmaları olmakta. Özellikle şu dönemde ekonomik olarak ciddi sıkıntılar yaşayan ülkemize maddi gelir sağlamak amacı ile böyle bir çalışma yapılması gündemde. Yurt dışında yaşayanlar için bedelli askerliğin 1000 Euro’ya düşürülmesi ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın da faydalandırılması olanlanıyor.

Bedelli Askerlik 2018 yaş sınırı ?

Bedelli Askerlik 2018 için yaş sınırı 1988 doğumlu ve öncesini kapsayacağı konusu gündemde belki 1 Ocak 1989 doğumlularıda bu çalışma arasında yer alabilir. Şimdilik konular detaylı olarak belli değil ama gündemde olduğunu biliyoruz seçim vaadi olarak hükümet bunu son dakika öne sürebilir.

Bedelli Askerlik Nedir ?

Osmanlı Devletinden sonra bugüne kadar belirli aralıklarla hem zorunlu askerliğe alternetif olarak hem de karşılığından nakite bedel ödenme mantığına dayanan askerlik uygulamasına bedelli askerlik denir. Hem işine gücüne dalmış çoluk çocuk sahibi olmuş ancak askerlik görevini henüz yapamamış olan tecilli veya bakayaların üzerlerindeki yükü kaldıran hem de belirli bir miktarda nakit para karşılığı olduğu için ve çok sayıda insan tarafından ödendiği için devlete de büyük miktarda nakit kazandıran bedelli askerlik hem devlet hem de bedelli askerlik bekleyenler için aslında kazan-kazan uygulamasıdır.

Bedelli Askerlik Nasıl yapılır, şartları nelerdir ?

Bedelli askerlik nedir sorusuna üst paragrafta cevap verdik. Devletin belirli aralıklarla getirdiği, nakit para karşılığında yapılan uygulamadır. Ancak bedelli askerlikten kimler faydalanabilir ve ne şekilde faydalanılabilir ?

1 – Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet etmekte olan ve 18 yaşını dolduran erkekler için çok nadir de olsa belirli dönemlerde çıkarılan bedelli askerliktir. Çok geçici ve ekstrem bir durumdur.

2. 18 yaşının üzerine çıkmış, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ancak yurtdışında yaşayan insanlar, eğer yurtdışından 3 yıl ve daha fazla yaşıyorlarsa, 21 gün askerlik ve belirli bir miktar para karşılığında askerlik görevlerini tamamlayabilirler. Bu durum “dahte” diye adlandırılır ve anlamı da “dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler” olarak kayıtlardadır.

3. Ara ara çıkarılan ve belirli yaş üzerinde olan tecilli-bakayalar için bedelli askerlik. Bu bedelli en son 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan kişiler için çıkarılmıştı ve bedelli ücreti 18 bin TL civarındaydı.

2018 Bedelli askerlik için çok fazla spekülasyon ve konuşma geçiyor acaba bedelli askerlik 2018 yılında çıkacak mı ? Bunu hep birlikte göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.