Ağrı Kesici Merhem Nasıl Hazırlanır

Ağrı Kesici Merhem Nasıl Hazırlanır ?

Ağrı Kesici Merhem nasıl hazırlanır ? başlıklı makalemizde evde ağrı kesici bitkisel krem hazırlanmasını, ağre kesici kas gevşetici kremler hakkında bilgiler sunacağız. Bitkisel ağrı kesici yağlar ile hazırlayacağınız merhemleri eczaneden temin etmeden evinizde gönül rahatlığı ile hazırlayabilir ve kullanabilirsiniz. Bu konuda sizler için detaylı bilgiler vereği ve sizlerde ağrı kesici merhem hazırlama konusunda bilgi sahibi olacaksınız. 

Ağrı Kesici Merhem Nasıl Hazırlanır ?

Piyasada dolaşan bir çok merhemler bitki özlerinden oluşmaktadır. Bu nedenle piyasadan alacağınız merhemler yerine kendi hazırlayacağınız ağrı kesici kremlerin sağlığınız için daha faydalı olacağı düşüncesindeyim. Evde kendi merheminizi hazırlamanız oldukça spesifik bir durum olsa da kesinlikle başaracaksınız ve kendi kreminizi üreteceksiniz. Merhem yapmak için şifalı bitkilerin sularına, bal mumuna, hayvansal yağlara, bitkisel yağlara ihtiyacınız olacaktır. Bitkisel yağ olarak mısırözü yağı, kolza yağı, margarin, zeyinyağ ve yalancı safranotu yağını kullanabilirsiniz. İlk başlarda çok başarılı merhemler yapamayabilirsiniz ancak zamanla daha güzel merhemler yapacağınızdan eminiz. Yapacağınız merhemler çok sıvı veya katı olabilir ancak zamanlar bunların ayarını tecrübeleriniz sonucu tutturacaksınız.

Evde Merhem nasıl hazırlanır ?

Evde merhem hazırlamak için öncelikle toz haline getirilmiş bitkilerinizi suya koyunuz. Çok kısık ateşte 15-30 dakika kaynatınız. Aslında tencere içine tencere koyarak içinde 60 dakika kaynatmanız daha güzel olacaktır. Daha sonra bitkisel karışımınızın soğumasını bekleyin. Üzerine biraz yağ ekleyin ve bu yağlı karışımda sudan buhar çıkana kadar orta derecede ısıtınız. Yarım saat hafif ateşte bekledikten sonra uygun kıvama getirmek için az ölçülerden başlayarak balmumu veya yağ ekleyin ve soğumaya bırakın. Merheminizi doğru hazırlamanız halinde 1 yıl raf ömrü olacaktır ve etkisini koruyacaktır. Ama ben karmaşa ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız eczanelerden bitkisel özlü kremler alabilirsiniz. Umarım bu anlatımımız işinize yarar. Merhem hazırlama oldukça meşakkatli ama bir o kadar sağlıklı bir iş olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Dışarıdan alacağınız ağrı kesici kremler, merhemler yerine evinizde ağrı kesici merhem hazırlamak daha sağlıklı olacaktır. Sizler için sağlık kategorimizde tentür nasıl hazırlanır ve çaylar nasıl hazırlanmalı detaylı bilgiler paylaştık. Sağlık konularımızı incelemenizi öneririz. Bitkisel merhem yapımı hakkında verdiğimiz bilgiler doğrultusunda sorularınız olursa bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.